Bahar sonunda geldi... Havalar delicesine ısınmadan, yani sosyal aktivitemiz sadece 'güneşin altında yayılıp, serin sulara dalmak olmadan' önce baharın tadını çıkarmaya ne dersiniz? Hem hafif bir macera hem de doğa ile içiçe olmak için bir önerimiz var: Doğa yürüyüşüne çıkmak ve kamp yapmak.Konuyla ilgili olarak deneyiminiz yoksa, öncelikli önerimiz işin uzmanlarına teslim etmek kendinizi. İşte bundan yola çıkarak İstanbul'un en kapsamlı kamp organizasyonlarından biri Kampist'i araştırdık. Kurucusu olan Burak Saral'ın, arkadaşları ile kampa çıkmadan önce bunu internette duyurması ve ardından da kalabalık bir topluluk olarak organiasyonu gerçekleştirmeleri üzerine ortaya çıkıyor Kampist. Bu kamp ortamında ismini alan organizasyon'un internet sitesi zamanla gelişti ve şimdilerde sadece kamp değil bungee jumping'ten fotoğraf kulübüne, dans topluluğundan rafting'e birçok alanda etkinlik ve organizasyon düzeliyorlar. Yaş aralığı hayli geniş olan kamp meraklılarını buluşturan Kampist'in rotasında Ballıkalayar Kanyonu, Kartepe, Aytepe, Abant Gölü, Yedigöller, Menekşe Yaylası, Çiğdem Yaylası, Sülüklügöl, Sultanpınar Yaylası, Bursa Cumalıkızık, Serindere, Erikli Yaylası, Kıyıköy-İğneada gibi yerler bulunuyor. Ayrıca işi profesyonel olarak yapmak isteyenlere de eğitim veriliyor.

Kampist.org sitesinde amaçlarını: 'Tek cümle olarak özetlememiz gerekir ise İstanbul ve çevresinde oturan bireylerin sosyal ve kültürel olarak daha aktif olmalarını sağlamaktır. Bu bağlamda Kampist, üyelerine eğitim, seminer, etkinlik ve kamp duyuruları geçmektedir. Eğitimsel amaçlarımız: Kampist üyelerinin CV?lerini geliştirmelerine yardımcı olmak ve onlara katkıda bulanabilmek. Tüm ücretsiz seminer ve eğitim duyurularını araştırarak üyelerimize bildirmek. Bu sayede eğitim seviyesi daha yüksek bir toplum oluşturabilmek. Etkinlik amaçlarımız: Doğa, spor ve kamp aktivitelerinin geniş kitlelere ulaşmasını sağlayarak şehrin stresinden biraz olsun uzaklaşmak. Bu duygu hepimizde heyecan ve coşku yaratır. Çoğu zaman da bağımlılık yapar. Doğanın koynunda yapacağımız bir kamp etkinliği sırasında yaşayarak öğreneceğimiz birçok şey, kent yaşamında da bizlere yardımcı olacaktır. Etkinliklerimizde geçirdiğimiz hoş zaman ile hayatımız renklenecek ve daha yaşanır, eğlenceli bir hâl alacak.' olarak özetliyorlar.

Yanınızda neler olmalı?
Kampist ekibi, etkinliğe katılmadan önce yanınızda bulunması gerekenleri de bakın nasıl özetliyor.
* Küçük bir sırt çantası (Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt. sırt çantası)
* Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği ve tabanında bol tutamağı bulunan)
* Spor ayakkabı (Yürüyüş haricinde giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı)
* Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
* Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim)
* Polar üst giysi
* Anorak (su geçirmeyen elyaf yada gro-tex mont)
* Fener (Kafa lambası yada el feneri tercihen led lambalı)
* Fotoğraf Makinesi

Tabii yine de etkinliğe katılmadan önce (0212) 249 37 59'den detaylı bilgi almayı unutmayın!

***


'Kamp Ateşi' yanıyor!
Doğa ile içiçe olmak istediğiniz bir gün için, size yol gösterip rotalarına dahil edecek bir başka ekip ise Kamp Ateşi. 1993 yılından bu yana ülkemizin doğal, kültürel ve tarihi güzelliklerini tanıtmak amacıyla günübirlik, haftasonu ve haftalık turlar düzenleyen Kamp Ateşi; haftasonu turları için İstanbul'a yakın; tarih, kültür ve doğa dokusu zengin bölgeler seçiyor. Katılımcılar, bir haftanın stresini üzerlerinden atarak dinlenip eğlenirken aynı zamanda da gidilen bölgenin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini gezip, görme ve öğrenme fırsatı buluyor. Doğa turlarıysa; yıllarca izcilik çalışmaları içinde yetişmiş, doğayı tanıyan, onunla kaynaşmış ve uyum sağlamayı bilen rehberler eşliğinde düzenleniyor. Sadece doğa turları değil günübirlik turlardan çadır turlarına kadar birçok etkinlik düzenliyorlar.