Çoğumuz oturarak ya da aynı hareketi devamlı yaparak çalışıyoruz. Hareketsiz yaşamımıza bir de yanlış duruşu eklersek; etkisini bel, boyun, dirsek, diz gibi bölgelerimizde ağrı olarak hissediyoruz. Hareketlerimizi etkilediğinde ise doktora gidip ağrılarımızın dinmesini istiyoruz; belki de çok basit hareketler ile yaşam kalitemizi değiştirerek çalışırken ve sonrasında daha sağlıklı vakit geçirmemiz mümkün.Düzenli bir egzersiz programına başlamalı ve dengeli bir beslenme ile bunu desteklemeliyiz. Eğer bu imkânınız yoksa gün içerisinde sandalyenize her 15 dakikada bir 5 defa oturup kalkarsanız, bizim ?squat? dediğimiz çömelme hareketini hatırı sayılır şekilde yapmış olursunuz. Buna ek olarak uyandığımız zamandaki gibi elleri yukarı uzatıp gerilirsek bel ve boyun bölgemize bir nefes aldırmış oluruz. Öğle arasının 30 dakikasını evden gelirken getirdiğimiz spor ayakkabılarımız ile yürüyerek geçirdiğimizde hareketi yaşamımıza katmış oluruz.Ofis ortamındaki eşyalar ile bir spor salonu oluşturabilmeniz mümkün. Eğer işyerinizde merdiven varsa mutlaka kullanın, oturduğunuz yerden kalkmak için bahaneler oluşturun; mesela fotokopinizi kendiniz çekin ya da ofiste yolunuzu uzatın. Masanızda sürahi ya da şişe bulundurmayın, böylece her defasında su almak için kalkarsınız. Oturduğunuz koltukta tıpkı arabada geri geri giderken yaptığımız gibi bir elimizi geriye koyarak üst bedeninizi esnetin.

Çok sık oturuyorsanız ya da masabaşı bir işteyseniz, oturduğunuz yerde karın kaslarınızı sıkıp gevşeterek çalıştırın. Günde iki defa vücudunuzdaki tüm kasları düşünerek tamamını sıkıp gevşetin, zamanla sıkma sürelerini uzatın, bu da hiç bir alet kullanmadan yapabileceğiniz güzel bir kas çalışmasıdır.

Sizlere 2 hareket önerisinde daha bulunmak istiyorum; sandalyede oturma ve kalkma en çok yapılan yanlış hareketlerdendir. Oturma aşamasına dizler ile başlanmalı; başka bir ifade ile dizler ayak parmaklarını geçmeyecek şekilde duracak ve hareket kalçadan başlayacak. Bunlara ilave olarak gövdemiz belden biraz öne doğru eğim alacak, ayak tabanlarımız ise yere tam ve paralel basacak şekilde olmalı.2. hareketimiz koltuğumuzda otururken dizlerimizi tek tek ya da beraber karnımıza çekmek. Hareketler 15 tekrar ile başlanıp güçlendikçe artırılmalı.

Back-Up Spor ve Fitness Danışmanı Serhat Sidal yazdı