Kuşkusuz yazın en önemli kıyafetleri plaj için olanlar; yani mayo ve bikini. İlk plaj kıyafetinin Yunanistan'da M.Ö. 300'de ortaya çıktığı tarihten, 21. yüzyıla kadar mayo modelleri sürekli değişti.
1907'de Avustralyalı Annette Kellerman, Amerika'da tek parça bol bir kıyafetle yüzdüğü için yeni bir harekete neden oldu ve tutuklandı. İlk bikini modelini 5 Temmuz 1946'da modacı Louis Reard, Paris'teki gösterisinde tanıttı. Model adını, Amerika'nın nükleer test yaptığı yer olan Güney Pasifik'teki Bikini mercan adalarından aldı. Bikini, dünyayı kasıp kavurdu ve mayo sektörünü kökünden değiştirdi.Mayo seçerken rengin önemi?
Dolgun bir görünüm için kırmızı, portakal rengi, sarı ve beyaz gibi sıcak renkler; ince bir görünüm için mavi, yeşil, turkuvaz ve siyah seçebilirsiniz.Model seçerken?
Dikey çizgiler vücudu daha uzun gösteriyor; yatay çizgiler genişlik kazandırıyor; çapraz çizgilerse vücut çatlaklarını, yarattığı göz yanılmasıyla belirginlikten uzaklaştırıyor. Çizgilerle ve farklı kesimlerle, kalçaları da değişik göstermek mümkün.

Sezonun bikini mayo modası?
Leopar, jean modeller bu sene dikkat çekecekler.Ayrıca bikinilerin altları, yukarı doğru çıkacak.
Mayokiniler tekrar bayanların gözdesi olacaklar.
Örgü ve nakış işli modeller sık sık karşımıza çıkacak.
Puan ve çizgili desen doludizgin devam ediyor.


Hamile modası?Şu anda ne kadar tatlı gözüktüğünüzün farkında mısınız? Bu dönemde göbeğinizi kapamak yerine onu gururla sergilemelisiniz ama belinize destek veren modelleri tercih etmeniz daha doğru olur. Açık renkler göbeğinizi daha da çok ortaya çıkaracaktır.

Plajda kozmetik modası?


CLARINS Truly Waterproof MascaraRenkli maskaralar bu yaz yükselişte. Formülündeki acı portakal ağacı balmumu kirpikleri kaplayarak klor, tuz, UV ışınlarına karşı koruyor.

LIERAC Sunıfıc Solaıre After-Sun Sılky Serum
Hem yaşlanma karşıtı etki sunuyor hem de cildinizi güneş sonrası rahatlatıyor. Cildinizi yoğun bir şekilde yatıştırarak rahatlatır.

PHYTO Phytoplage Koruyucu Saç Bakım Yağı
İçeriğindeki güneş filtresi ile saç rengini ve saç kütiküllerini direkt güneş ışığından korumaya yardımcı oluyor.VICHY Invisible Hydramist
UV koruması, tazelik hissi ve ciltte yağlı his bırakmayan bir dokusu var.

Mayo bakımı?

Birden fazla renklileri, ıslak olarak bir arada ya da ayrı bekletmeyiniz.
Mayonuzu direkt güneş ışığında değil, gölgede ve tersinden sererek kurutunuz.
Mayonuzu ütülemeyiniz.
Seçtiğiniz model, floresan renkler taşıyor ise güneş ışığına karşı duyarlı olduklarını hatırda tutunuz.
Floresan renkler, üretim özelliklerinden ötürü güneş ışığının, havuz klorunun ve deniz tuzunun etkisiyle diğer renklerden daha hızlı solma gösterir. Bu sonuç doğaldır.
Yaldızlı ve baskılı desenler, sürtünme sonucu aşınabilir. Mayonuzu (ıslak veya kuru) hiçbir şekilde kapalı plastik torba içerisinde muhafaza etmeyiniz.


Back-Up Stil ve Alışveriş Danışmanı Tülin Kermen yazdı?