Gelmeyen kış, bitmeyen bahar? Bundan böyle mevsimlerle ilişkili bitkileri yazmak biraz daha güç olacak? Belki ısı değerleri ile konuşmak daha doğru olacaktır. Bitkilere ömrünü vermiş biri olarak dileğim, mevsimleri doğru zamanlarda yaşayabilmek için emek verebileceğimiz fırsatları yakalayabilmemizdir. İki kez okudunuz belki bir önceki cümleyi. Daha anlaşılır ve sade ifade etmek gerekirse, yeşile torpil yapacağımız fırsatları diliyorum kısaca.

?Acanthus?Bahar aylarında çiçek zenginliği tartışılmaz. Yaz aylarının girmesi ile ortalığı saran Ihlamur ağaçlarının kokusu, kim bilir kaç bahçe sahibini bahçesine ıhlamur dikmek için heveslendirmiştir. Ardından açan manolyalar ise bahçesi biraz daha geniş olanların ilgisini çekmiştir. ?Acanthus?lar ise bu yaz daha bir uzun açtı, daha bol çiçeklendi. Gölgesi bol bir bahçenin vazgeçilmezidir. Tıpkı aynı dönem çiçeklenen ortancaların mavi, mor, pembe, beyaz, kırmızı renkleri gibi harikalar yaratıyor.

Ortanca


Ortancalar bahçede göz seviyesinde harikalar yaratıyor. Ortancanın çiçek ve renk oluşumundaki sırrı bilmeyenler için belirtmek gerekirse ortanca tıpkı bir laboratuvar gibidir. Toprak asitse başka renk, bazikse başka renk, nötr olan yerde de beyaz çiçeklenir. Bu nedenle çiçek rengine göre satın aldığınız bir ortancayı bahçenizde asidik karakterli bir toprağa dikerseniz mavi, bazik karakterli bir toprağa dikerseniz kırmızı olur.
Toprak nasıl asidik, nasıl bazik olur?? derseniz küçük bir sır; ortancayı yetiştirdiğimiz toprağı suladığımız suya 1 l?ye 1 yemek kaşığı sirke koyarak sularsak mavi ortancamız olur. Toprağı bazik yapmak için bir tutam tarım kirecini serpmek yeterli. Balkonunuzda, bahçenizde kullanabilirsiniz.

Sardunya

Sardunyalarınız tahmin ediyorum ki muhteşem bu aralar. Sıcaklar artınca biraz keyifleri kaçabilir, sakın ?onları susuz bıraktım? diye endişelenmeyin ve gereğinden fazla su vermeyin. Çiçekli bitkiler için gübre kullanabilirsiniz ama dozuna çok dikkat edin. Gübre hem iyi hem de gereğinden fazla kullanılırsa tehlikelidir. Size basit bir öneri; içtiğiniz soda ile ayda bir sularsanız muhteşem sardunyalarınız olur.

Küpe Çiçeği


Balkonunuzda, bahçenizde eksik olmaması gereken bir çiçek de güzeller güzeli küpe çiçeği, on sekizinde genç kız gibidir. Bir çiçek başında üç beş renk vardır. Her biri birbirine uyumlu bu renkler nasıl bir araya gelmiş? Küpe çiçeğini çok güneşe koymayın, karanlıkta da olmasın. Güneş ister sabah ister ikindi saatinde yalasın geçsin.

Yaz ortalarında açacak oya ağaçlarını ve gülibrişimin tatlı tatlı kokusunu fark edin.

İyi bir yaz dileğiyle?