Herkese merhaba... Bu ay uzun bir yazı yazmaktansa sizlere madde madde, kolay ve herkesin uygulayabileceği bazı ipuçları vermek istedim.

Yaz ayları vücudumuza daha çok önem verdiğimiz bir dönem. Dolayısıyla uygulanabilir ve kolay ipuçları sizler için önemli anahtar olabilir.
1. Bol miktarda sebze, ölçülü meyve, yeterli et ve hayvansal gıda, baklagiller ve tahıllar, temel besin maddeleriniz olmalı.

2. Atıştırma veya abur cubur için kurutulmuş meyveler ve kuru yemişler iyi birer örnektir

3. Bir kerede bol miktarda su içmek yerine kısa aralıklarla sık sık az miktarlarda su tüketmek çok daha doğru olacaktır.

4. Günde 8 bardak su tüketimi ortalama bir değer olarak geçerliliğini korumaktadır. Yoğun fiziksel aktivite esnasında kaybettiğiniz ekstra suyu göz önünde bulundurarak su tüketimini arttırmanız gerekir.

5. Dinlenmenin de çok önemli olduğu unutulmamalıdır! Düzenli spor yapıyorsanız en azından haftada bir gün bedeniniz dinlendirilmelidir. Vücudunuz dinlenme esnasında onarılır, beslenir, yapılanır, büyür ve hatta yağ yakar.

6. Şok diyetler yerine yaşam boyu uygulayabileceğiniz sağlıklı beslenme alışkanlıkları elde ederek, egzersiz ve sporu hayatınıza sokarak kas kaybetmeden daha yavaş ama daha sağlıklı kilo verip, vücut formunu daha uzun süre koruyabileceğimiz yöntemleri uygulamalısınız.

7. Besinlerinizi seçerken işlenmemiş olanlarını tercih etmelisiniz! Besinleri doğada var olduğu şekliyle tüketmek çok önemli bir anahtar olacaktır.

8. Sabah erken kalkın ve mutlaka midenize az miktarda sağlıklı bir yiyecek veya içecek koyarak güne başlayın, asla aç kalmayın.

9. Minimum iki ana öğün sabitleyip, kısa aralıklarla az miktarda sağlıklı besinler tüketerek hem metabolizma hızını arttırmalı hem de vücudunuzu aç ve stresli bırakmaktan kaçınmalısınız.

10. Egzersiz yapmadan hayat boyu kilo kontrolü ve sağlıklı yaşam düşünülemez, spor yapmak bir yaşam tarzı haline gelmelidir.

11. Egzersizin şiddetinin, uygulama şeklinin, hareketlerin, ağırlıkların, tekrar sayılarının arada bir değiştirilmesi gerekir. Sürekli yaptığınız bir spor var ise; örneğin yüzmek gibi, arada bisiklet ya da koşular yaparak aktivitelerinizi çeşitlendirmelisiniz.

12. Sporu alışkanlık haline getirebilmek için yapmaktan hoşlandığınız ve sevdiğiniz egzersizlerle başlamak ve devam etmek daha doğru olacaktır.

13. Protein alımı çeşitlendirilmelidir! Protein sadece hayvansal ürünlerde bulunmaz? Almanız gereken proteini özellikle baklagillerden, bazı kuruyemişler, sebzeler ve az miktarda da olsa bazı meyvelerden alabilirsiniz.

Spor ve egzersizin yaşı, cinsiyeti, başlama ve bırakma zamanı yoktur.Back-Up Spor ve Fitness Danışmanı Serhat Sıdal yazdı?