Akdeniz'in en büyük adası olan Sicilya'yı motorsuz bir araçla keşfetmeniz pek de mümkün değil. Şehirlerin dar sokaklarına rahatça girebileceğiniz minik bir araba ya da daha kullanışlı olabilecek bir motosiklet ile kolaylıkla gezebilirsiniz. Yol üstünde karşınıza çıkacak şarap evlerinde mola verip farklı lezzetleri deneyimleyebilirsiniz. Sicilya'nın güneyindeki Agrigento'da bulunan Scala dei Turchi yani 'Türklerin Basamakları' adını, adayı istila eden Türk denizcilerden almış. Beyaz rengiyle farklılaşan kayalık alandan turkuaz renkli denize mutlaka girmelisiniz. Ada doğası gereği yaz aylarında çok daha hareketli ve kalabalık oluyor. Adayı ziyaret etmek için en iyi dönem bezdirici sıcakların başlamadığı aylar. Özellikle her yıl düzenlenen Taormina Film Festivali döneminde pek çok film yıldızı adaya geliyor. Onlardan biriyle aynı otelde konaklamak ya da aynı restoranda yemek yeme fırsatınız da olabilir.Akdeniz'in en büyük, İtalya'nın üçgen şekilli yarı özerk adası Sicilya gizemiyle tam keşif severlere göre. Dünyanın en tehlikeli aktif volkanları arasında ilk sıralarda yer alan Katanya bölgesindeki Etna Dağı gibi görülmesi gereken pek çok şey var bu adada. Doğasıyla, insanlarıyla, barok mimarisiyle Alman edebiyatçı Goethe'nin dediği gibi: Sicilya'yı görmeden İtalya'yı anlamak mümkün değildir!

Adanın diğer meşhur özelliği olan mafyanın varlığı ise Akdeniz insanın sıcaklığı, misafirperverliği ile beklentilerin tam tersine hissedilmiyor bile. Her Akdeniz ülkesinde olduğu gibi, Sicilyalılar da yemeğe düşkün insanlar. Geleneksel mutfaklarına bağlı olsalar da farklı lezzetler ve dokunuşlar tatmak mümkün. Hollywood artistlerinin son dönemlerde çokça tercih ettiği Katanya ve çevresindeki Taormina, Siraküza, Noto ve efsane Baba filminin bazı sahnelerinin çekildiği Savoca gibi şirin kasabaları keşfetmek için acele edin.

Görmeden dönmeyin?

Siraküza Arkeolojik Parkı:Bu park arkeoloji meraklılarının oldukça ilgisini çekecek bir yer. MÖ 5. yüzyılda Antik Yunan döneminde inşa edilmiş Yunan tiyatrosu örnekleri arasında en büyüğü. Roma imparatorluğuna ait amfitiyatro da oldukça iyi korunmuş. Ayrıca tiyatronun yakınında bulunan "Dionysius'un Kulağı" mağarasının hikâyesi de epey enteresan. Tarihe yolculuğa hazırlıklı olun.

Katanya Kaleleri:Sicilya'nın tarihinde pek çok istila olmuş. Adalarını savunmak için de birçok kale inşa etmişler. Bunlardan Aci Castello ve Castello Ursino en meşhurları diyebiliriz. Döneminde imparatorların yaşadığı kale günümüzde Sicilya tarihini daha yakından anlatan Katanya Sivil Müzesi'ne ev sahipliği yapıyor.

Savoca:İtalya'nın şirin ve minik köyleri meşhurdur. Sicilya'da da Savoca bu köyler arasında en meşhuru. Ününü de efsane Baba filmine borçlu. Burada Corleone'nin Apollonia'nın babasından kızıyla tanışmak için izin istediği sahnenin çekildiği Vitelli Bar ve düğünün yapıldığı Santa Lucia Kilisesi?ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kendinizi filmin setinde hissetmek istiyorsanız bu minik köye uğramadan Sicilya'dan ayrılmayın.

Noto:
UNESCO'nun 2002'de Dünya Kültür Mirası olarak ilan edilen Noto ve Barok tarzın en iyi temsilcilerinden San Nicolo di Mira Katedrali, Sicilya'da görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Bu ufak şehrin şirin ve dar sokaklarını keşfederken merkezdeki tarihi Caffe Sicilia'nın farklı lezzetlerdeki pastalarını ve kahvelerini denemeyi unutmayın.

Etna Yanardağı:
Çevresinde, 729 yılında başlayan ilk koloni yerleşimi Grek kültüründen izler taşıyor. Öteki Sicilya kentleri gibi Katanya da Romalılar, Araplar ve Normanlar tarafından idare edildiği için bu kültürel etkileri taşıyor. Elbette bölgedeki en etkili güç Etna Yanardağı. 1669 yılında gerçekleşen volkan patlamasında 12 bin dolayında insanın öldüğü söyleniyor. Bu tarihten sonra Barok tarzda yeniden inşa edilmiş Katanya. Geniş bulvarlar ve meydanlar kent görüntüsünün en dikkat çeken parçaları.


Sicilya?yı Back-Up Travel?ın kişiye özel hazırladığı yılbaşı programına katılarak keşfedebilirsiniz...

Yılbaşı Özel Sicilya Turu
5 gece/6 gün kişi başı 999 avrodan itibaren?