Tiyatro Terminal, Büchner'in 1837 yılında yazdığı ve tamamlayamadan hayata gözlerini yumduğu çarpıcı eseri Woyzeck'i günümüz üzerinden okuyarak yeniden kurguladı.

Eseri ?zaman dışı bir oyun? şeklinde tanımlayan ekip, yazıldığı dönemi aşan tiyatral nitelikleri ötesinde hemen her zamanı yansıtabilecek güçte heterojen bir ayna olarak ifade ediyor ?Woyzek?i.Woyzeck'in aynasında görüntüler parçalı ve dağınıktır fakat gerçeği yakalamak konusunda kusursuz bir netlik içerir. Tiyatro Terminal bu aynadan günümüze bakmaya çalışmış. ?İnsan ne içindir??, ?Eğer 'insan' dibi görünmeyen bir uçurumsa eylemlerinin sorumluluğu kime aittir??, ?Bu karmaşasında dış faktörlerin belirleyiciliği onu bir kuklaya mı dönüştürür??; Büchner, Woyzeck üzerinden bu sorulara akıl erdirmeye çalışır ve her şeyin yok olduğu bir dünyada soruların ?boşuna?lığına karar verir. Bugün sorularının boşuna olmadığını ?tarihin kısır döngüsü?nü hisseden bu genç dâhinin oyununa tekrar tekrar baktığımızda görebiliriz. İnsan razı olduğunda zorunluluklar kadar boyun eğişlerinin de zincirini taşır.

Woyzeck'in yaşadığı her şeye neden katlandığı sorusu Büchner'in ağzından zaman dışı bir boyutta yankılanmaya devam ediyor. Tiyatro tarihinin en çok sahnelenen oyunlarından biri olan Woyzeck hem yapısı hem de konusu itibarı ile onu sahnelemek isteyenler için bir meydan okuma olarak anılıyor. Dördüncü sezonuna giren bir ekip olarak artık bir klasikle hesaplaşmanın zamanının geldiğine inanarak bu projenin altına imzalarını atmış Tiyatro Terminal. Tiyatro takipçilerinin kaçırmaması gereken bir deneyim.


17 Aralık 20.30/İzmir Sanat