Bilindiği gibi yaşamımızı devam ettirebilmek, günlük aktivitelerimizi yerine getirebilmek için bir enerjiye ihtiyaç duyarız, bu enerjiyi de yediğimiz besinlerden alırız. Kalori de bu harcadığımız enerjinin birimidir. Kısaca kalori enerjidir? Bu enerji aldığımız besinlerin yakılmasıyla açığa çıkar ve vücudumuz tarafından kullanılır.Kişilerin günlük kalori alma ihtiyaçları, yaşına, cinsiyetine, boyuna, kilosuna, yaşam tarzına ve günlük yaşantısına göre farklılık gösterir. İhtiyacımızdan fazla kalori alırsak harcayamadığımız fazla kalori vücudumuzda yağa dönüşerek depolanacaktır. Eksik miktarda aldığımız kalori ise kilo ve güç kaybına neden olacaktır. Sağlıklı bir yaşam için harcadığımız ve aldığımız kalorinin dengelenmesi gerekmektedir. Bu dengeyi kurabilmek için yediğimiz besinlerin ne kadar kalori içerdiğini bilmeli; boyumuz, kilomuz, yaşımız ve günlük aktivitelerimize göre almamız gereken kaloriyi hesaplamalıyız.

Örneğin:
30 yaşında, 70 kg ağırlığında ve 170 cm boyunda oturarak çalışan bir erkeğin minimum 2080 kaloriye ihtiyacı vardır. Aynı kişi aşırı aktif bir iş yapıyor ise o anki ağırlığını korumak için 3340 kaloriye ihtiyaç duyar.

30 yaşında 55 kg ağırlığında 165 cm boyunda oturarak çalışan bir bayanın minimum 1654 kaloriye ihtiyacı vardır. Aynı kişi aşırı aktif bir iş yapıyor olsaydı 2645 kalori o anki ağırlığını korumak için günlük alınması gereken kalori miktarı olacaktı.

Bir diyetisyenle çalışmıyorsanız, bu bilgilere internetteki kalorimetrelerden ve besinlerin ne kadar enerji içerdiğini öğrenerek ulaşabilirsiniz. Ancak 3?5 kalorimetrede denemeler yaparak ihtiyacımız olan kalori miktarını da belirleyin; bazı kalorimetreler farklılıklar gösterebilmektedir. Bu konu karışık ve sıkıcı görülebilir ancak basit ve çok önemli bir konudur. Bu hesaplamaları bir kez bile yapmanız, size kabaca takip etmeniz gereken iyi bir yol gösterecektir.

Size, basitçe uygulayabileceğiniz ve kabaca günlük almanız gereken kalori miktarını belirleyen bir formül verebilirim: 25 ile 30 yaş arası, kilonuz çarpı 30, 30 yaş ve üzeri kilonuz çarpı 25. Sonuçta çıkan rakam normal koşullarda kabaca almanız gereken kalori miktarıdır.

Back-Up Spor ve Fitness Danışmanı Serhat Sıdal yazdı.