Spor ve fitness sektörü gösterdiği inanılmaz gelişmeyle çok büyük bir endüstri haline geldi. İnsanlar sürdürülebilir yaşam ve hayat kalitesinin artırılması için sporun vazgeçilmez bir olgu olduğunu anlamaya başladı. Doğadan uzaklaşmış olmanın ve kötü beslenmenin yaratmış oluğu hareket açığı sporla giderilmeye çalışılıyor.

Endüstri geliştikçe rekabet, firmalar ve sektör profesyonelleri arasında yeni fikirlerin doğmasına, eski sistemlerin güncellenmesine ve yeni spor akımlarının doğmasına yetmiştir.Şu an ağırlık çalışmaları her zamanki popülerliğini korumakla birlikte araştırmalarla açığa çıkan birçok faydasıyla daha da güçlenerek ilerlemektedir. Sıkıcılığına rağmen sonuca çabuk ulaştırma özelliği onu hala en popüler çalışma yapmaktadır. Son yıllarda yaşlılar ve kadınlar için ağırlık çalışmasının önemi vurgulanmaya başlamıştır.

Aerobik sınıflarındaki rutini ve sıkıcılığı bozmak adına yapılan eğlenceli dans dersleri, oldukça popüler bir hale geldi. Koreografi zorunluluğunun bağlayıcı etkisinden hoşlanmayanlar için ?Boot Camp? tarzı koreografisi olmayan insanları eğlenceli bir şekilde kendi içinde yarıştıran dersler de giderek yaygınlaşmaktadır. Son zamanlarda sıkıcı karın kalça dersleri yerine uygulanmaya başlanan Kick-box ve Thai-bo gibi savaş sanatları dersleri oldukça popüler derslerdendir.

Yoga ve Pilates ise artan bir ilgiyle popülerliğini koruyor. Son yıllarda özellikle salon sporlarından sıkılmış ve doğada spor yapmayı tercih eden ciddi bir kitlenin ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Bu kişiler iş günleri bile şehir ormanlarına veya denize düzenli olarak gidip spor yapmaktadırlar.

Sporda trendleri takip ederken vücudumuzun tüm kuvvet sistemini çalıştırmaya ihtiyacı olduğunu unutmamalıyız. İhtiyaçlarımızı çok iyi tanımalı ve bilmeliyiz. Özellikle kişinin hoşlanarak yaptığı bedensel aktiviteye devam etme oranının çok daha fazla olduğunu da unutmamalıyız.

Back-Up Spor ve Fitness Danışmanı Serhat Sıdal yazdı