Bu ay mobil cihazlardan mutfaklara birbirinden eğlenceli haberlerle teknoloji dünyası heyecan yaratıyor!

Star Wars efsanesi "cebinize" geliyor!

Mobil cihazlarınızı Jedi şövalyeleri, Sith lordları, Ewok, Wookie ve akıllı robotlar ile doldurmaya hazır mısınız?

İlki 1977'de, sonuncusu 2005'te vizyona giren ve tüm dünyada yankı uyandıran altı bölümlük özel sürüm Star Wars filmleri serisi Disney tarafından mobil cihazlar için HD kalitesinde yeniden yayınlanıyor. Disney, Lucasfilm ve 20th Century Fox işbirliğiyle Dijital HD formatında yayınlanacak olan özel sürüm Star Wars serisi 10 Nisan'dan itibaren PlayStarion Store ve XBox Video sitelerinden indirilebilecek. Star Wars efsanesinin hayranları tüm seri yerine seçtiği herhangi bir filmi de indirebilecek. Lucasfilm başkanı Kathleen Kennedy StarWars.com'da yayınladığı duyuruda serinin hayranlarına bir müjde de verdi: "Bu filmler teknoloji, ses ve görsel efekt alanlarında çığır açmıştı. Biz de bu efsanenin tarihçesine derinlemesine bakmayı sağlayacak yeni materyaller hazırladık. Bunlara George Lucas'ın bu şaheser evrenini yaratma aşamasında katkı sunan Star Wars sanatçıları ile aralarında geçen ve daha önce hiç yayınlanmamış konuşmalar da dahil."

Hayranlara bir hatırlatma daha yapalım, yedinci Star Wars filmi 18 Aralık'ta ABD'de vizyona girecek.

Çimenden yapılmış bir cep telefonu ister miydiniz?

Bugünlerde cep telefonlarının birbirine benzemesi kullanıcıların en büyük şikayetlerinden. Ancak tasarımcı Sean Miles benzer kalabalığın arasından sıyrılacak bir tane yaratmayı başardı.

Miles'a göre bu cihaz geri dönüşümlü ve tamamen doğal ürünlerden yapılan ilk cep telefonu. Telefon entegre gövdesi, geri dönüştürülmüş reçine ve özel işlenmiş çimen kırpıntılarından yapılmış. "Bu karbon elyafı gibi kompozit bir malzeme oluşturur ve plastik enjeksiyon kalıplama için bir alternatif olarak kullanılabilir" diyor Miles. Tasarımcı ilk etapta İngiltere'nin dev cep telefonu satıcısı O2 Recycle tarafından geri dönüşümün değerini vurgulamak adına, sadece örnek bir ürün yaratmak için görevlendirilmiş. Fakat Design Works tayfası için konseptin kanıtlanmış başarısı büyük sürpriz olmuş; tabii hemen bu tekniği seri üretimde kullanmanın yollarını araştırmaya başlamışlar. Araştırmada İngiltere'de kullanılmayan telefonların yüzde 25'ten az bir oranda geri dönüştürüldüğü bilgisi esas alınıyor.

Robot-araba ABD turu yaptı

Muhtemelen daha önce adını hiç duymadığınız bir şirketin teknik donanımına sahip mavi bir araba: Delphi ile tanışma zamanınız geldi.

San Francisco'dan ayrıldıktan tam dokuz gün sonra, 14 eyalet ve yaklaşık 5500 km. yol kat ederek New York'a varmayı başaran Delphi, tarihe adını yazdırmış oldu. Robot şoför yazılımının patronu Delphi'nin inanılmaz başarısı, bu teknolojinin son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirdiğini ve yakında hayatımızın bir parçası haline geleceğini müjdeliyor. Elbette, yasal düzenlemelerin nasıl olacağı, tüketicilerin otomobilin kontrolünü bir yazılıma devretmek için hazır olup olmadığı gibi sorular halen cevap bekliyor. Olağanüstü olan Delphi'nin bu geziyi tamamlamış olduğu gerçeğinden ziyade, halihazırda otomatik otoyol sürüşünü pek sıkıntı yaşamadan yapabilecek düzeyde teknolojiye sahip Google, Audi, Mercedes gibi şirketlerin var olmasıydı.

Robot şefiniz Cooki ile tanışın!??

Bir ABD şirketi, mutfağınızda restoran kalitesinde yemek yapabilecek bir robot şefi piyasaya sunmaya hazırlanıyor: Cooki!

Cooki'nin çalışma prensibi şu şekilde: Kullanıcılar arzu ettikleri yemeğin malzemesini bir tepsiye koyarak alete yerleştiriyor. Robotik bir kol, bu malzemeleri doğruyor, dilimliyor ve şirketin iddiasına göre her seferinde yemeğinizi istikrarlı bir lezzetle ve besin değerini koruyarak pişirmeyi beceriyor.??Peki bu pişirme robotu "sanat"ı yemekten eksiltiyor mu? Peki ya önceden pişirilmiş, hazır yemekler karşısında uygulanabilir bir alternatif olabilecek mi? Hep birlikte göreceğiz.