Kış bitti, bahar yavaş yavaş yüzünü gösteriyor. Çiçekler açacak, doğa canlanacak ve bunlar olurken pek çoğumuzun korkulu rüyası da geri gelecek: Alerjiler.
Alerji; zararlı olarak kabul edilmeyen çevresel etkenlere karşı vücudun aşırı tepki göstermesi olarak tanımlanabilirler.
Baharla birlikte havadaki çiçek tozları yani polenler artar. Bu aylarda çimen, ot, çiçek ve ağaçların çiçek açmaları ile birlikte polenler atmosfere yayılırlar ve solunum yoluyla ciğerlerimize kadar ulaşırlar. Özellikle rüzgârlı havalardan sonra polenler havaya daha çok dağıldığı için alerjik şikayetlerimiz artar. Bazı süs bitkilerinin çiçeklerinin polenleri ise ağır olduğu için hava yolu ile dağılamazlar. Bunlar da arı ve böceklerle çevreye yayılırlar.

Ağaç polenleri ilkbaharın ilk günlerinde Mart ayının sonlarında ve Nisan ayı başında, çayır polenleri ise Nisan ayı sonunda ve Mayıs ayında, ot polenleri de Temmuz ve Ağustos aylarında doğada yaygın olarak bulunur. Yağmur yağdığı zaman bu polenler baskılansa da güneş çıktığı zaman yeniden havada yayılmaya devam ederler.

Çiçekler ve ağaçlar polenlerini havaya yaymaya başlar başlamaz en sık görülen belirtiler hapşırık, gözlerimizde sulanma, öksürük, baş ağrısı, göz altlarında morluk ve burun akıntısı da başlar.
Soğuk algınlığından farkı 3-5 günde geçmeyip uzun süre devam etmesidir.

Alerjisi olanlar evlerinde oturup mevsimin geçmesini bekleyebilir, pencereleri kapatıp hava temizleyicilerin karşısına geçip bu durumu atlatmaya çalışabilir ama dışarıda herşey hayat bulmaya başlarken kim evin içinde kapalı klamak ister ki? Çoğumuz için geçerli olabiliecek bir kaç ipucu ile bu alerji mevsimini rahatlıkla atlatabilir, baharın tadını çıkarabiliriz. En azından alerjinin etkilerini azaltmamız mümkün.

Alerjiden korunma yöntemlerine bir örnek olarak; bazı saç ürünlerinin alerjinin etkilerini arttıdığını, bazı tür kumaşların polenleri çektiğini biliyor muydunuz?
İşte size alerjiden korunmak için birkaç ipucu.
Polenler saçınıza ve giysilerinize yapışır ama siz saç jeli yada diğer yapışkan saç bakım ürünü kullanıyorsanız polen mıknatısı haline gelebilirsiniz. Polenler saçınızdan yastığınıza geçecek, gece boyunca da ve ertesi gün de kaşınıp hapşıracaksınız. Hem bu tür saç bakım ürünü kullanımını azaltmak hem de gün sonunda saçlarınızı yıkamak sizi rahatlatacaktır.

Nane çayı için. Nane ?antienflamatuar? özelliği ile alerjik semptomların azalmasını sağlayacaktır.
Ev hayvanlarınızı dışarı çıkarıyorsanız, tüylerinin arasına polen yerleşebileceği için, onlerı eve almadan önce tüylerini iyice silin.
Sentetik giysiler elektriklenmeye neden olacağı için polenleri çekecektir. Alerji mevsimi süresince pamuklu giysiler tercih edin.
Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu olanları tercih edin.
Omega-3 içeren yiyecekler tüketin.
Rüzgarlı günlerde dışarı şapka ve gözlükle çıkın. Şapka saçınıza polen yapışmasını, gözlük de gözünüze polen kaçmasını engellemeye yardımcı olacaktır.
C vitamini ve folik asitten zengin yiyecekler alerjik reaksiyonlara eşlik eden enflamasyonu azaltacaktır. Brokoli, narenciye, maydonoz, soğan ve sarmısak tüketin.
Arabanız klimalı ise polen filterisini sık sık değiştirin. Polen mevsiminde araba seyahatleri sırasında arabanın camlarını olabildiğince kapalı tutmaya çalışın.

Bütün bu koruma tedbirlerini almanıza rağmen şikayetleriniz sürüyorsa hekiminizin gözetiminde anti alerjik ilaçlarla hastalığınızın kontrol altında tutulmasını sağlayabilir, bu ayları daha konforlu geçirebiliriz.

Dr. Back-Up Doktoru Ali Esat Keskin yazdı