Spor kulüpleri, insanların üye olacaklarını ama çok küçük bir kısmının spora gelip devam edeceklerini bilirler. Böylelikle korkmadan binlerce üye kabul edebilirler. Üye olanların önemli bir bölümü üye oldukları gün dışında bir daha spor merkezinin bulunduğu bölgeye yaklaşmazlar bile. Hatırı sayılır bir bölüm ise ilk hafta her gün gelir ve sporunu yapar, bir sonraki hafta 3, daha sonraki hafta 1 gün spor kulübünü ziyaret eder, daha sonra ise ayda 1 kez kulübe uğrayarak saunaya girer ve bir dahaki gaza geliş dönemine kadar ortalıkta görünmez. Bir de her hafta sonu fazla alkol tüketip, çok yemek yiyip pişman olan ve her pazartesi spora başlayıp her salı bırakan bir gurup vardır; bu grup da çoğunlukta olduğu için pazartesi günleri kulüplerin en yoğun günüdür diyebiliriz.İnsanlar spor salonlarına sadece spor yapmak için gelmezler, sosyal bir çevreye ait olmak; arkadaşları gidiyorsa onlarla birlikte olmak, karşı cinsle arkadaşlık kurmak, belirli bir statüye sahip olmak, kilo vermek, kilo almak, vücut geliştirmek, serbest zaman değerlendirmesi gibi birçok farklı nedenden dolayı spor merkezlerine üye olurlar. Beklentilerinize karşılık almak büyük ihtimalle sizin o merkeze gelmeye devam edip etmeyeceğinizi belirleyen en temel unsur olacaktır. Pek az sayıda insan fiziksel olarak koyduğu hedeflere ulaşır ve bu büyüleyici duygunun tadını çıkarmak ve eski kalitesiz günlere dönmemek için nerdeyse her gün gelip sporlarını yaparlar. Büyük bir gurup için ise salon içindeki atmosfer, ekipmanların yeterliliği, eğitmen kalitesi, hijyen, sunulan servisin kalitesi gibi etkenler, başlangıçtan sonra bireyin spora devam edip etmemesi konusunda büyük öneme sahip konular olacaktır.

Ancak bütün bunların dışında bilinmelidir ki spor yapmak zaman ve motivasyon gerektirir.Bu fedakarlığı insan kendi bedeni, yaşam kalitesi ve geleceği için yapmak zorundadır. Yeni açılan kulüplere ve toplam üye sayılarına bakıldığında birçok insanın bu zamanı ve bütçeyi ilk etapta sağlıklı yaşam için ayırdığını görüyoruz. Ancak problem genelde bu aktivitenin devam ettirilmesi aşamasında yoğunlaşıyor. Buradaki temel sorunun bilgi olduğunu düşünüyorum. Spora başlayan biri birkaç hafta içinde birçok bilinmezle karşı karşıya kalmaya başlıyor. Ne kadar yemeliyim, ne kadar içmeliyim, ne kaldırmalıyım, ne kadarlık ağırlık kaldırmalıyım, nasıl kaldırmalıyım, kaç kere kaldırmalıyım, neden bu kadar kaldırmalıyım, koşmalı mıyım, yürüsem olmaz mı, bu derse mi girsem, şu dersi kaçırıyor muyum, neden bunu yapıyorum, yanlış mı çalışıyorum, sakatlanır mıyım, neden ağrıyor, devam etsem mi, neden şimdi yağlandım, kaslarım çok mu şişecek, bugün sauna yetmez mi? Ve daha sayamadığımız yüzlercesi?

İnsan bilmediği bir konuda zorlanmak ve kaybolmak istemez, hakim olduğu ve anlayabildiği konulara daha çok ilgi duyar ve onları daha çekici bulur. Eğer neyi, ne kadar ve ne için yaptığınızı bilirseniz başarıya ulaşma şansınız artar. Hakim olduğunuz konularda motivasyonunuzu hep en yüksek seviyede koruyabilirsiniz. Bilmediğiniz ve zaten zorlandığınız bir alanda bırakıp kaçmak en kolayı ve rahatlatıcı olanıdır ancak spordan ve hareketten kaçma şansımızın olmadığını her fırsatta anlatmaya çalışıyoruz.

Back-Up Spor ve Fitness Danışmanı Serhat Sidal yazdı