Akıllı telefonlar sayesinde, şehrin keşmekeşinde koşu keyfi yaşamak, spor ayakkabılarını giyip kendini yollara vuran arkadaşlarınızın rotalarını takip etmek ve kendi koşu performansınızı değerlendirmek artık çok kolay.

Nike+ Running

Sıradan bir koşu uygulamasından ziyade arkadaşlarınızla rekabete girebildiğiniz minimal bir sosyal medya platformu gibi işliyor Nike+. Yalnızca mobil uygulamadan değil, web sitesinden de aktivitelerinizi takip edip, harita üzerinden kendinizin veya arkadaşlarınızın rotalarını inceleyebiliyorsunuz. Uygulamayı çalıştırdığınızda sizin için makul hedefler önerip gerekli motivasyonu da sağlıyor Nike+. Koşunuzu bitirdikten sonra şarkılarınızın arasında Tiger Woods, Joan Benoit Samuelson veya Paula Radcliffe gibi meşhur sporculardan tebrik mesajı duyunca da şaşırmayın. Yeni eklenen Nike+ Coach özelliğiyle farklı seviyelere göre hazır koşu programları da sunuyor.
Kısaca: Koşarken de sosyalleşmek mümkün.
(iOS, Android, Ücretsiz)

PUMATRAC

Nispeten yeni bir uygulama Puma markasının koşucular için ürettiği PUMATRAC. Koşmak için temel bütün bilgileri sağlamasının yanında en büyük özelliği ise basit ve şık bir arayüze sahip olması. Kafa karıştırmadan hemen koşmaya başlamak için ideal bir uygulama. Konumunuza göre başkalarının koştuğu rotaları görmek ve onları takip etmeyi de kolaylaştırıyor PUMATRAC. Motivasyon olarak da performansınıza göre ilginç bilgiler (?Şu ana kadar 5 futbol sahası etrafında koştunuz.? gibi) ya da entegre olduğu müziklerinizin arasına size motivasyon veren sesler geri bildirimler de sunuyor.
Kısaca: Teknolojiyle aranız çok iyi değilse bile sorun değil!
(iOS, Android, Ücretsiz)

Runkeeper

28 milyon kullanıcının Runkeeper?i tercih etmesinin sebebi var; bir mobil uygulamanın koşucular için sunabileceği hemen her türlü şeyi barındırıyor. Arkadaş ekleme seçenekleri, detaylı istatistikler, kalp atışı ölçümleri, kulaklık yoluyla aktarılan bilgiler, aktiviteleriniz boyunca çıkardığı haritalar, cihazdaki şarkıları kolayca aktarması, başka uygulamalarla ve sosyal medya hesaplarıyla iletişime geçebilmesi bunlardan sadece birkaçı. Uygulamanın sunduğu avantajlardan biri de ücretsiz veya satın alabileceğiniz programlar sunması, böylece koşularını düzenli hale getirmek isteyenler için her şeyi tek bir çatı altında topluyor.
Kısaca: Sıkı koşucuların ihtiyacı olan her türlü özelliği bir arada barındıran bir uygulama.
(iOS, Android, Ücretsiz)

Runtastic

Türkçe dil desteği olan bir koşu uygulaması bulmak zor. Runtastic?in de en büyük avantajları Türkçe seçeneğinin olması ve daha fazla cihazla uyumlu olması. Eli yüzü düzgün bir uygulama olmasının yanı sıra yine ihtiyacınız olabilecek her türlü istatistik bilgiyi ve rotayı da tutması da cazip kılıyor Runtastic?i. Başka bir artısı da ?Story Running? isimli özelliği; hazır koşu programlarına entegre edilmiş hikâyeleri satın alıp koşu sırasında dinleyebiliyorsunuz. Uygulamanın diğer bölümlerinde Türkçe desteği olsa da hikâyeler sadece İngilizce ve Almanca?da mevcut.
Kısaca: Koşarken iyi vakit geçirmek için hikâyeler dinlemek isteyenlere?
(iOS, Android, Windows Phone, BlackBerry, Ücretsiz)


Zombies, Run!

Milyonları ekran başına çeken ?Walking Dead? gibi dizilerin sıkı takipçisiyseniz, sizin için doğru uygulamayı bulduk! Zombies, Run! koşu esnasında cihazınızdaki şarkıları çalarken arasına hikâyeler serpiştiren ve performansınızı ölçüp sizi gerektiğinde de ödüllendiren bir nevi oyun. Zombi salgınından sonra hayatta kalan ufak bir topluluğun ?koşucusu? Runner 5?sınız ve kulaklığınıza radyo mesajları ile görevler geliyor. Bu görevleri yerine getirmeniz için tek gereken koşmak. Zaman zaman peşinize bir zombi sürüsü takılıyor ve kurtulmak için hızınızı arttırmanız gerekiyor. Anlayacağınız bir nevi radyo tiyatrosu dinliyorsunuz. Bir dizi gibi sezon sezon ilerleyen hikâye sarıcı olunca bir sonraki bölümü dinlemek için daha düzenli koşmaya başlıyorsunuz. Oyunu daha interaktif yapmak için zamanla geliştirebileceğiniz bir üssünüzü barındıran, aynı zamanda koşu kayıtlarınızı tutan bir web sitesi de var. Yeni koşucular için de bir kardeş uygulaması var: Zombies, Run! 5K Training sizi sıfırdan başlatıp 5 km koşmaya alıştıran, hikâyenin ilk kısımlarına eklemeler yapan bir oyun. Şehir manzarasında koşmak sıkıcı geliyorsa zombilerden kaçmak gerekli heyecanı katabilir.
Kısaca: Oyun dünyasını ve de zombileri seven koşucular için biçilmiş kaftan.
(iOS, Android, Ücretsiz)