Alzheimer hastalığı, günlük yaşamsal aktivitelerde azalma ve bilişsel yeteneklerde bozulma ile karakterize, nörolojik ve psikiyatrik bulguların ve davranış değişikliklerinin eşlik ettiği sinir hücrelerinin hasarı ile seyreden bir hastalıktır. Demansın (bunama) en sık görülen tipidir. Bu hastalığı ilk olarak Alois Alzheimer tanımlamıştır. Günümüzde alınan bazı tedbirlerle bu hastalığın ortaya çıkışı geciktirilebilr hatta önlenebilir bir hal almıştır.
Alzheimer Hastalığından Korunma Yöntemleri:1. Her şeyden önce sağlıklı beslenin ve düzenli spor yapın. Doymuş yağlardan uzak durun. Omega-3?ten zengin besinler tüketin.
2. Sağlıklı uyku uyumaya özen gösterin.
3. Stresle baş etmeyi mutlaka öğrenin; gerekiyorsa stresle baş etme yöntemleri hakkında bilgi almak için doktorunuza başvurun.
4. Sosyal yaşantınızı hareketli tutun. Arkadaşlarınızla iletişim halinde olun.
5. Çevrenizdeki sohbetlere katılın, elinizden geldiğince katkıda bulunun.
6. Başınızı koruyun. Spor yaparken, motosiklete binerken kask takın, seyahatler sırasında emniyet kemerinizi mutlaka takın.
7. Mutlaka yeni bir şeyler öğrenin. Yabancı dil, enstrüman çalmayı öğrenmeyı öğrenmeye çalışın. Mutlaka günlük gazeteleri okuyun.
8. Mutlaka kitap okuyun.
9. Bulmaca çözün.
10. Komşularınıza daha çok zaman ayırın.
11. Sosyal klüplere katılın
12. Sokağa çıkın; sinemaya, tiyatroya gidin.
13. Gönüllü işler yapın.
14. Facebook yada Twitter gibi sosyal siteler üzerinden arkadaşlarınız ile zaman zaman bağlantı kurun. Onlarla sohbet edin.

Dr. Back-Up Doktoru Ali Esat Keskin