Fitness merkezlerindeki eğitmenlerin gün içinde defalarca duyduğu bu soru çok popüler bir sorudur. Başta ne bayanlar ne de erkekler kas yapmak istemediklerini biraz şekillenmek istediklerini söylerler, kas yapmanın ne kadar zor bir çalışma olduğunun farkında değillerdir.

Testosteron kasların gelişiminde büyük rol oynayan bir hormondur, buna rağmen erkeklerin bile kaslarını büyütülmesi ve geliştirilmesi zor bir işlemdir. Sıkı bir program, disiplinli bir çalışma, dinlenme ve dikkatli beslenme gerektirir.Bayanlarda testosteron seviyesi erkeklere göre daha düşük olduğundan tam bir body-bulding antrenmanı yapsalar dahi endişe edilecek durumlarda kas büyümesi neredeyse imkânsızdır. Bunun yanında ostrojen yani kadınlık hormonu kadın bedeninin daha esnek ve yumuşak olmasını sağlar.

Tabi ki her fizyolojik süreçte olduğu gibi genetik faktör burada da çok etkilidir. Ancak televizyon ve dergilerde gördüğümüz şişkin, aşırı kaslı,  bayanların erkek gibi göründüğü vücutlara sahip, vücut geliştirme sporcularının tamamına yakının anabolik steroidler, yani halk arasında doping olarak bilinen ilaçlar tükettiğini bilmekte fayda vardır. Bu ilaçları kullanmadan bir erkeğin bile aşırı derecede kas büyütmesi olanaksızdır.

Netice itibariyle bayanlar hiç kokmadan ağırlık çalışması yapabilirler, hatta bilmelidirler ki ağırlık çalışmaları daha fazla kalori yaktıracağından kilo verme, forma girme ve özellikle sıkılaşma konusunda size en çok yardımcı olacak çalışmalardan biridir.

Back-Up Spor ve Fitness Danışmanı Serhat Sıdal