Bu sene yılbaşı çam ağacım bir başka güzel oldu! Nasıl mı? Metro toptancı marketin düzenlediği çam ağacı süsleme davetine katıldım ve bu isin tüm ince detaylarını öğrendim. Kendi ağacımı kurdum. Simdi bu incelikleri sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Ağaç süsleme aslında Pagan geleneklerinden gelen bir adet. Çam ağacı yapraklarını dökmediği için ölümsüzlüğü simgelemektedir. Bu yüzden çam ağacı seçilir.

İşte İsmail Filizler?den öğrendiklerim:

Çam ağacı süsleme yöntemleri
Klasik çam süsleme ve alternatif süsleme.

Örneğin alternatif ağaç süsleme yönteminde modern ağaçlar renkli, retro beyaz çam ağacı gibi süslenmektedir. Bayram kutlama konusunda ben klasik kutlama taraftarıyım. Genellikle bu yönde tavsiyeler vermek isterim.

Neden yapay çamı tercih ettiğimi sorarsanız, tabii ki, ağaçları kesmemek için. Satın aldığınız yapay çamı bir masanın üstüne koyun. Boyu 1.50cm?den uzunsa, yere de koyabilirsiniz. İşin sırrı ağacı parça parça kurmak ve dallarını parça parça açmak. Çam ağacı yukarı doğru kıvrımlıdır. Biz de ağacımızın dallarını düz olarak değil, aynı hafif yukarı bakar şekilde açmalıyız. En alttan başlamanız çok önemli. Dalları üst üste gelmemeli ve birbirlerinin arasına girmemelidir.

Ağacı açtıktan sonra, süsleme isine geçebiliriz. Ağacı bir yere yaslayacaksanız, sadece ön tarafını süsleyebilirsiniz.

Öncelikle süsleri grup olarak ayırın. Bu sayede isiniz daha kolaylaşacaktır. Örneğin, yıldızlar ayrı yere toplar ayrı yere. Süslerinizde kullandığınız asma ipi kısa olmamalı biraz uzun olursa daha doğal durur. Kedili evler içinse İsmail Bey?den çok güzel bir tüyo öğrendim. Ağacınıza zarar gelmemesi için, oyun oynamayı seven kedileriniz için çengelli süs tercih edebilirsiniz. Süsleme işlemi de en alttan başlamalı. Arkadan öne doğru topları koymaya baslarsanız böylelikle ağacınız dolu ve hacimli durur ve süsler kendini belli eder. Büyük süsleri en aşağı asmalısınız.

Süslerde iki renk bir araya gelebiliyor. Ancak önemli olan süsleme. Süslemeyi yaparken baklava seklinde yapmayı unutmayın. Süsleme yaparken arada ağacınıza uzaklaşarak bakın, yakın durduğunuzda genel görünümü göremezsiniz.

Gelelim ağacımızı gösterecek ışık olayına. Ne de olsa yılbaşı ağacını gösteren ışığıdır. Buradaki can alıcı nokta yeşil ağaca yeşil kablolu ışık kullanmaktır.Bu sefer süslerin aksine ağacımıza ışık takmaya en üstten başlıyoruz. Ağacınız çok ışıklı olsun istiyorsanız yukardan aşağı her dala sara sara inmelisiniz. Bu sayede ısıl ısıl bir ağacınız olur. Daha az ışık istiyorsanız, dalın ortasına bir kere sarın. Ucu bos bırakmak buradaki püf nokta. Bir diğer yöntem ise ışığınızı yukarıdan başlayarak gövdeye yakın bir şekilde kat kat döndürerek kablo görünmeden sarabilirsiniz. Kar spreyi isteyenler için çok doğal duracak bir yöntem öğrendim. Spreyi ağaçtan uzaklaşarak değil de dalların içine az az sıkmalısınız. Kozalak, kurdele ve kar taneleri bir ağacın en sık süsleri olduğunu itiraf etmeliyim. Ve en son olarak, hediye paketlerini koymayı unutmayın.

Ağaç ne zaman kurulmalı ne zaman kaldırılmalı?
Aralık bası ve aralık ayı boyunca kurulabilir. Ocak ayının 8?inde kaldırılabilir.

Ağaç temizliği
Ağacınızı seneye kurmak için banyoda veya küvette yıkayabilirsiniz. Ve streç filme sararsanız seneye yepyeni bir ağacınız olacaktır. Süslerinizi bir kutuda saklamanızı tavsiye ederim.

Hepinize bol hediyeli sağlıklı mutlu bir yılbaşı diliyorum?.

Back-Up Stil ve Alışveriş Danışmanı Tülin Kermen