Bir zamanlar sürekli fotoğraf çeken Japonlara şaşırırdık, şimdi günde en az 3 fotoğraf çekmeden duramaz olduk! Her gün fotoğraf çektirecek gibi giyinmenin zor olduğunu kabul ediyorum ve kamerayı evinize yöneltmenizi tavsiye  ediyorum.

Evde Instagram'lık kareler nasıl hazırlanır?

Küçük alanlara konsantre olun. Dekoratif objelerinizi kitaplığınızda değerlendirin. Kitaplığınızdaki kitapları yan yana, dümdüz dizmek yerine, düz duran beş kitabın yanındaki beş kitabı yatırın ve üst üste koyun. Kitap aralarına çizimler, resimler, siyah beyaz kartpostallar, sevdiğiniz bir sanatçının fotoğrafı ya da yakınlarınızın çerçeveli bir resmini koyarak güzel kareler elde edebilirsiniz. Kitapları, sehpa üzerine, tabak veya vazoların altına koyun. Uzun L şeklinde bir koltuğunuz varsa, görüntüyü bölecek şekilde, ayırıcı görevi görmesi için dört-beş tane sehpa kitabı kullanın. Kitaplık yapacak yeriniz yoksa kalorifer üstlerini de raf olarak kullanabilirsiniz. Üst üste birkaç kitap ve saksıda kaktüs koyabilirsiniz. Hele bir de evde kediniz varsa ısınmak için kalorifer üzerine uzanmış bir kedi ve yanında kitaplarla hayatınızdaki en çok beğeniyi alabilirsiniz.Duvarları siyah renge boyamanın moda olmasındaki en büyük etken siyah bir fonun önünde ne çekilse güzel çıkması. Dikkat etmemiz gereken nokta ise ışıklandırmanın bölgesel olması.

Dekorasyonunuzda mutlaka çiçek kullanın. Yukarıdan yaptığınız çekimlerde fotoğraf karesine bir dal çiçek yerleştirdiğinizde, fotoğrafa romantik bir hava vermiş olursunuz. Dolaplarınızın içinin fotoğrafını çekmek için, dolap içlerini desenli duvar kağıtlarıyla kaplamayı deneyebilirsiniz. Bu küçük taktikle giymekten sıkıldığınız kıyafetleriniz bile gözünüze daha yeni ve güzel gözükebilir. Giyinme odası duvarlarınıza, takılarınızı asarak odayı akıllı fikirlerle donatın. Mesela 4 adet demir klipsli dosyalığı duvara çakın, kağıt tutturulan bölümüne değişik ve renk renk kolyelerinizi asın. Değişik boyutlardaki kutuları raflara yerleştirmeyi unutmayın. En güzel giyinme odası resimleri aynadan çekilen resimlerdir. Parkeleri, duvarla aynı renkte boyamak sonsuzluk hissi yarattığı için alanı çok geniş gösterir ve mekân geniş açıdan çekilmiş gibi fotoğrafta mükemmel çıkar. Beyaz duvara sahte renkli kartonpiyerlerle, mekânınıza dramatik bir görüntü de katabilirsiniz. Duvarın önünde duran yemek masanız ya da çalışma masanız çok daha güzel bir dekorasyonun bir parçasıymış gibi görünür. Klasik masa ve modern retro sandalyeler ya da tam tersini kullanarak çektiğiniz fotoğrafı ile beğenenlere ilham kaynağı da olabilirsiniz.

Back-Up Stil ve Alışveriş Danışmanı Tülin Kermen